4 wskazówki jak ułatwić sobie proces żałoby

4 wskazówki jak ułatwić sobie proces żałoby

  • Post Author:
  • Post Category:Blog
4 wskazówki jak ułatwić sobie proces żałoby napisany dla #aktywnieswiadomi
www.aktywnieswiadomi.pl

Tak jak pisałem wcześniej (Czas licznych utrat. Czy przechodzisz proces żałoby?) żałoba jest trudnym, ale całkowicie naturalnym procesem towarzyszącym nam od urodzenia.

Procesem, którego nie da się przyspieszyć, ale z łatwością można go przedłużyć i tym samym utrudnić. Jak ułatwić sobie proces żałoby?

Wstrzymaj się

Zamiast podejmować niepotrzebne, destrukcyjne działania, które mają chwilowo rozładować napięcie, staraj się rozumieć to, co właśnie przeżywasz i daj sobie do tego prawo.

Wykorzystaj własne doświadczenia

Korzystaj z własnego doświadczenia. Zastanów się, co w przeszłości było pomocne, a co szkodliwe w radzeniu sobie z utratami.

Nie jesteś sam

Pamiętaj, że większość osób, jak nie wszyscy, przeżywają podobne uczucia, mają podobne dylematy i konflikty. Nie jesteś w tym wszystkim sam. Korzystaj z tego i rozmawiaj z innymi.

Nic nie trwa wiecznie

Aktualnie może się wydawać, że epidemia będzie trwać wiecznie, że lęk i zagrożenie nigdy nie minął, że lista utrat będzie się tylko powiększać, i że na nic nie mamy wpływu. Tak na szczęście nie jest. Wszystko wcześniej czy później się rozwiąże.

4 wskazówki jak ułatwić sobie proces żałoby

Strona główna