Czy warto być odpowiedzialnym?

Czy warto być odpowiedzialnym?

  • Post Author:
  • Post Category:Blog
Czy warto być odpowiedzialnym? napisany dla #aktywnieswiadomi
www.aktywnieswiadomi.pl

Myśląc o odpowiedzialności przychodzi mi do głowy pewna gra. Polega ona na szybkim odpowiadaniu na zadane pytanie i przekazywaniu “tykającej bomby” kolejnej osobie. Im dłużej się odpowiada tym większe prawdopodobieństwo, że “bomba” wybuchnie i się przegra. 

Mam poczucie, że wiele osób podobnie postępuje z odpowiedzialnością – im szybciej ją komuś odda tym lepiej. Jakby bycie odpowiedzialnym było czymś niebezpiecznym, czymś czego się nie chce. 

Fascynujące. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego coś, co jest przywilejem dla wielu staje się przekleństwem? 

W dużym stopniu wiąże się to z utożsamianiem odpowiedzialności tylko z trudnymi emocjami. Lękiem przed porażką, konsekwencjami i frustracją. Sprawia to, że wybieramy drogę na skróty. Mając nadzieję, że ktoś nas wyręczy pozbawiamy się możliwości dalszego rozwoju. 

Co tracimy oddając odpowiedzialność?

Możliwość decydowania o sobie

Oddając odpowiedzialność sami pozbawiamy się jednego z największych przywilejów jakie mamy. Tracimy wpływ i możliwość decydowania o sobie.  Przypomniała mi się pewna sentencja, która dobrze to opisuje:

“Gdy nie masz swojej historii stajesz się częścią cudzej”.

Możliwość rozwoju

Podstawą rozwoju jest uczenie się na podstawie doświadczenia. Mam poczucie, że zbyt często patrzymy na rezultat, który chcemy osiągnąć, a nie na drogę, która do niego prowadzi. Zapominamy, że nie składa się ona jedynie z przyjemności i sukcesów. Pojawiają są również porażki. Jest to naturalne i nieuniknione. Nie ma się co zniechęcać. Właśnie dzięki sukcesom i porażkom możemy się uczyć i rozwijać. 

Pewność siebie

Przełamywanie własnych ograniczeń i odnoszenie sukcesów pomimo trudności sprawia, że czujemy własną siłę i sprawczość. 

Pozytywne emocje

I tu zachodzi ciekawy paradoks.

Chcąc uniknąć negatywnych emocji pozbawiamy się również tych pozytywnych! 

Zapominamy, że jedno nie istnieje bez drugiego, a z obawy przed trudniejszymi uczuciami będziemy jedynie tkwić w bezruchu.

Czy warto być odpowiedzialnym?

Strona główna