Czas licznych utrat. Czy przechodzisz proces żałoby?

Czas licznych utrat. Czy przechodzisz proces żałoby?

  • Post Author:
  • Post Category:Blog
Czas licznych utrat. Czy przechodzisz proces żałoby? napisany dla #aktywnieswiadomi
www.aktywnieswiadomi.pl

Świat się zatrzymał i nastąpiła konfrontacja z rzeczywistością. Rzeczywistością, która dla wielu z nas może być trudna do zniesienia.

Każdy z nas zmaga się z licznymi stratami, które poniósł lub w niedługim czasie poniesie. Możliwości, które wydawały się naturalne, zostały znacznie ograniczone lub niemożliwe do wykonania, a plany i codzienne rytuały uległy zmianie.

Potocznie uważa się, że żałoba dotyczy tylko procesu godzenia się ze śmiercią bliskich osób. Nie tylko. Żałoba tak naprawdę odnosi się do wszystkiego, co było dla nas ważne, i co obdarzyliśmy naszymi uczuciami. 

Tak więc proces żałoby możemy przechodzić zarówno po stracie ważnej dla nas relacji, pracy, znanego sposobu funkcjonowania jak przejście na emeryturę, czy sprzedaży naszego ulubionego samochodu.

Żałoba jest trudnym, ale całkowicie naturalnym procesem towarzyszącym nam od urodzenia. Procesem, którego nie da się przyspieszyć, ale z łatwością można go przedłużyć i tym samym utrudnić.

Zakłada się, że jest 5 etapów, przez które każdy z nas “powinien” przejść. Oczywiście kolejność nie jest “obowiązkowa”.

1- Zaprzeczenie
2- Gniew
3- Targowanie
4- Depresja
5- Akceptacja

Tak jak pisałem, każdy z tych etapów jest naturalny. Pamiętajmy, że jest to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, żeby oswoić się z nową rzeczywistością i powrócić do względnej równowagi emocjonalnej.

Strona główna