Trudna sztuka stawiania granic

Trudna sztuka stawiania granic

  • Post Author:
  • Post Category:Blog
Trudna sztuka stawiania granic napisany dla #aktywnieswiadomi
www.aktywnieswiadomi.pl

Myślę, że każdy marzy o szefie, od którego można się czegoś nauczyć, który jest sprawiedliwy i uczciwy. Niestety nie jest to tak częste jak byśmy sobie tego życzyli. 

Zdarzają się również osoby, które bardziej przypominają szefów z filmu “Szefowie wrogowie”. Są bezwzględni, nie liczą się z innymi i jawnie wykorzystują swoje stanowisko. 

Znam dużo osób, które pomimo ogromnego potencjału i doświadczenia pozwalają sobie na złe traktowanie. Boją się zabrać głos kiedy są wykorzystywane. 

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pozwalamy sobie na złe traktowanie przez przełożonego?

Myślę, że warto zacząć od podstaw i skonfrontować się z pewnymi błędnymi przekonaniami, które przekazywane z pokolenia na pokolenie, znacznie utrudniają stawianie granic i zadbanie o siebie. 

Będąc pokornym osiągniesz więcej

Pokora w życiu jest bardzo ważne. Mam jednak poczucie, że zbyt często mylona jest z uległością. Idąc za tą myślą, “będąc uległym osiągnę więcej” jest błędem. Uległość sprawia, że nasze granice będą ciągle przekraczane. 

Szacunek należy się głównie osobom na wyższym stanowisku 

To nie jest prawda. Bez względu na stanowisko lub wykształcenie masz prawo i obowiązek wymagać od innych szacunku.

Nikt nie ma prawa traktować cię jak kogoś gorszej kategorii i wyładowywać na tobie własnych frustracji. Jesteś wartościowy bez względu na stanowisko! 

Lepiej się nie wychylać, od tej pracy wszystko zależy

Nie uzależniaj siebie od pracy i humorów szefa. Nie musisz się kajać i na wszystko zgadzać bojąc się, że wszystko stracisz. To nie od pracy zależy Twoje życie, ale od Ciebie. 

Zmiany są trudne, lepiej się przemęczyć

Tak jak pisałem w Czy warto być odpowiedzialnym? to Ty jesteś odpowiedzialny za własny komfort. Brzmi to dość banalnie, ale masz w sobie dużą siłę i moc żeby zadbać o sobie.

Podobnych przekonań dotyczących pracy i przełożonych jest dużo więcej. Myślę, że ich wspólnym mianownikiem jest założenie, że uległość jest czym, co jest nagradzane. 

Trudna sztuka stawiania granic

Strona główna

Psychoterapia Warszawa